Jak dbać o swój smartfon?

Urządzenie, o które się dba, jest wydajniejsze, dłużej służy i korzystanie z niego jest bardziej satysfakcjonujące. Istnieje kilka podstawowych czynności, które nie są skomplikowane, a pozwolą zaoszczędzić na naprawach i serwisowaniu telefonu. Warto pamiętać, że mechaniczne uszkodzenia wyświetlacza i baterii, do których doszło z winy użytkownika, nie podlegają gwarancji.

 

Kupiłeś telefon – od razu go zabezpiecz

 

Niezależnie od tego, czy smartfon został kupiony samodzielnie, czy w ofercie abonamentowej np. w Virgin Mobile, trzeba go jak najszybciej zabezpieczyć. Pierwszym krokiem (najlepiej od razu po wyjęciu urządzenia z pudełka) powinno być naklejenie na ekran szkła ochronnego. Cena takiego gadżetu waha się w granicach 20-40 zł i jest to niewielki wydatek w porównaniu z tym jaki należy ponieść w przypadku wymiany wyświetlacza. Wymiana lub naprawa może kosztować nawet kilkaset złotych. Szkło zabezpiecza delikatny ekran przed uszkodzeniami powstałymi w wyniku upadków i uderzeń oraz przed zarysowaniami. Kolejnym krokiem powinien być zakup futerału lub ochraniacza na tył telefonu, tzw. plecków. Można wybierać spośród rozmaitych wzorów – i w ten sposób spersonalizować wizualnie swój smartfon lub postawić na neutralną klasykę w odcieniach czerni ewentualnie zdecydować się na neutralne przezroczyste silikonowe etui. Dobrym rozwiązaniem jest wybór pokrowca, np. wykonanego z tworzywa skóropodobnego, który jednocześnie chroni zarówno tył, jak i przód urządzenia poniewaz jest wyposazony w wygodną klapkę. Dodatkowym zabezpieczeniem telefonu, które może uchronić przed jego kradzieżą, jest przymocowanie do obudowy (jeżeli posiada otwór, w przypadku, gdy go nie ma, taki otwór znajduje się np. w dokupionych “pleckach”) cienkiej linki lub smyczy, którą można opleść wokół dłoni, gdy rozmawia się przez telefon lub robi zdjęcia.

 

Jak dbać o baterię w nowym smartfonie?

 

Bateria w smartfonie jest bardzo wrażliwą częścią, która przede wszystkim źle reaguje na skrajne (zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie) temperatury. Z tego względu należy unikać sytuacji, w których telefon jest wystawiony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych w tym również o dużej wilgoci. Akumulatorów nie trzeba formatować, czyli wraz z pierwszym użyciem rozładowywać całkowicie i całkowicie ładować. Ponadto zostawianie telefonu podłączonego do ładowarki na całą noc nie sprawi, że będzie on lepiej naładowany, a bateria będzie pozwalała na dłuższe jego użytkowanie, wręcz przeciwnie, takie działanie szkodzi akumulatorom.