Meta description

Meta description to obco języczne sformułowanie, które oznacza tyle, co fragment pewnego kodu, pochodzącego wprost ze strony internetowej. Kod taki dostarcza nie tylko naszej wyszukiwarce ale również – nam jako użytkownikom podstawowych informacji odnośnie tego, co i w jakiej konfiguracji znajduje się na danej podstronie internetowej. Meta description znajdziemy w tak zwanej sekcji o oznaczeniu <head>.

Czy meta description jest ważne?

Wiele lat temu wydawać mogłoby się, że meta description odgrywały ogromną rolę, szczególnie jeśli chodzi o widoczność danej strony w wynikach wyszukiwania. Zdarzać mogło się, że optymalizacja meta description polegała na użyciu fraz, które ważne były dla wyszukiwania danych fraz i słów kluczowych. Połączenie te pozwalało na osiągnięcie satysfakcjonująco wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Od roku 2009 kryteria nieco się zmieniły. Prawdą stało się bowiem, że meta description nie są traktowane już przez Google jak czynnik, który ma wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania.W momencie, gdy wspominana przez nas meta description straciła na mocy, co oznacza, że przestano zwracać na nią tak dużą uwagę znacznie osłabło zainteresowanie i szukanie sposobów na optymalizację naszych stron. Faktem jest bowiem, że treść description, która jest przystępna i atrakcyjna wzbudza nie tylko zainteresowanie wśród osób, które są potencjalnymi klientami i wyświetlaczami danej witryny. Meta description może w znaczący sposób wpłynąć na współczynnik wyświetleń danej witryny.

Dodatkowe korzyści

Meta description jest ważna również jeśli zwrócimy uwagę na kwestię rankingową, która pozwala na znacznie lepsze ulokowanie i widoczność naszej strony w wynikach wyszukiwania. Motyw ten jest równie istotny, patrząc na to z perspektywy pozostawienia pustego pola, które nie pokaże się w wynikach wyszukiwania jako pole bez tekstu – dojdzie bowiem do skopiowania fragmentu treści wybranej witryny czy tekstu. Brak meta description przyczynia się więc do utraty kontroli nad naszą stroną i w konsekwencji może prowadzić do słabe wyniki i ograniczenie wyświetlania strony w wynikach wyszukiwania.