Switch PoE a transmisja danych

Systemy CCTV IP, nazywane także telewizją użytkową, to technologia, która nieustannie się rozwija. Najpopularniejsze urządzenia oparte są o cyfrową rejestrację obrazu, która pozwala uzyskać nagrania dobrej jakości. Największą trudnością w budowie sieci wideorejestratorów jest okablowanie, które znacząco podnosi koszty systemu CCTV IP. W związku z tym, coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie sieci bezprzewodowej WLAN.

Switch PoE to jeden z najważniejszych elementów, które tworzą system CCTV IP. Dzięki niemu można połączyć ze sobą poszczególne urządzenia. Zalicza się do nich: kamery IP, komputer, na którym wyświetla się podgląd obrazu oraz rejestrator sieciowy, który ten obraz przesyła.

Co to jest switch PoE?

Switch PoE, nazywany także przełącznikiem PoE zasila urządzenia sieciowe, które obsługują ten standard. Technologia PoE (z angielskiego power over ethernet) polega na wykorzystaniu tego samego kabla sieciowego (UTP) zarówno do przesyłu danych między konkretnymi urządzeniami w systemie, jak i do zasilania.

Zalety wykorzystania switcha PoE

Wykorzystanie w systemie CCTV IP switcha PoE znacząco redukuje koszty instalacji całego monitoringu. Dzięki scaleniu w jednym kablu zasilania i przesyłu danych nie trzeba dodatkowo inwestować w przewody zasilające. Zbędne stają się także gniazdka elektryczne. Sam montaż staje się łatwiejszy i bardziej intuicyjny. Niemałą korzyścią jest także możliwość podłączenia awaryjnych zasilaczy, które w razie awarii wspomogą system. Wykorzystanie switcha PoE nie ma najmniejszego wpływu na transmisję danych.

Transmisja danych po sieci IP

Kamery IP rejestrują obraz, który jest przesyłany do komputera za pomocą pakietów TCP (z języka angielskiego: Transmission Control Protocol) oraz UDP (User Datagram Protocol). TCP jest pewniejszym rozwiązaniem, gdyż dzieli dane na mniejsze pakiety w zależności od możliwości sieci i daje gwarancje, że przesyłane materiały zostaną odebrane. UDP jest pozbawione tej gwarancji, w związku z czym pełni raczej funkcję kontrolną.