Zastosowanie szkła o wysokiej izolacyjności akustycznej

Na komfort przebywania w mieszkaniu ma wpływ wiele czynników. W przypadku budynków położonych przy lotnisku czy ulicy szybkiego ruchu niezwykle ważne jest wybranie okien o dobrej izolacji akustycznej. Jak skonstruowane są szyby pochłaniające dźwięki i gdzie warto je wykorzystać?

 

Oprócz parametrów szyby ważny jest także sposób osadzenia jej w ramie i montaż całego zestawu. Tylko poprawnie zamontowane okno zapewni skuteczną ochronę przed hałasem.

Konstrukcja szyb o wysokiej izolacyjności akustycznej

Izolacyjność akustyczna szkła jest parametrem, który można poprawić na kilka sposobów – zwiększając grubość szklanej tafli, stosując specjalną folię bądź wypełniając przestrzeń międzyszybową gazem szlachetnym. 

Jeden z najważniejszych czynników poprawiających komfort akustyczny to grubość tafli – im jest ona większa, tym lepiej płaszczyzna izoluje dźwięki. Popularnym rozwiązaniem są również podwójne szyby zespolone ze szkła o różnej grubości, na przykład 4 i 8 mm, 4 i 6 mm lub 6 i 10 mm. Można także powiększyć odległość między taflami i wypełnić ją ciężkim gazem – ksenonem, argonem lub kryptonem. Tak przygotowane szyby mają ponadto lepszą izolacyjność termiczną. Innym sposobem jest zastosowanie folii poliwinylbutarylowej, nazywanej w skrócie folią PVB. Materiał produkuje się na bazie żywicy o właściwościach dźwiękochłonnych. Nadaje się do laminowania jednej tafli w szybach zespolonych – nie należy pokrywać nią obu części składowych pakietu. Niekiedy producenci oferują specjalistyczne szyby chroniące przed konkretnym rodzajem hałasu – na przykład spowodowanym startującymi samolotami. Warto zdecydować się na nie, gdy wiemy, jaki dźwięk będzie najbardziej dokuczliwy w okolicy.

Gdzie przydają się szyby dobrze izolujące od hałasu?

Dom zlokalizowany w hałaśliwej okolicy może stać się miejscem niezdatnym do życia, jeśli nie zadbamy o wytłumienie dźwięków dobiegających z zewnątrz do akceptowanego poziomu. Przyjmuje się, że w budynkach mieszkalnych w ciągu dnia hałas nie powinien przekraczać 40 dB, w nocy zaś 30 dB. W domu położonym przy ruchliwej ulicy, w centrum miasta, w sąsiedztwie dyskoteki czy lotniska warto zastosować materiały chroniące przed hałasem zarówno w wykończeniu ścian, jak i przestrzeniach okiennych. Izolacja akustyczna jest niezbędna przede wszystkim w sypialni i w miejscach przeznaczonych do relaksu. Nie można jednak zapominać o komforcie przebywania w innych częściach domu. W przypadku przestrzeni użytkowych najważniejsze jest wytłumienie dokuczliwych dźwięków w miejscach, takich jak teatry, sale koncertowe i studia nagrań. Ciszę warto utrzymać także w salach wykładowych i konferencyjnych. Zapewnia się tym samym wysoki komfort pracy. Szyby są w stanie tłumić nie tylko hałas powodowany przez pojazdy, lecz także przez odgłos deszczu i gradu uderzającego o szyby – jest to szczególnie istotne w przypadku okien dachowych.