Zero Growth- co kryje się za tym sformułowaniem?

Co jakiś czas w internecie możemy natknąć się na sformułowanie „zero growth”. Ktoś, kto nie rozumie pewnych pojęć politycznych może zupełnie nie wiedzieć o co chodzi. W przypadku rozmowy o tematyce zero growth trzeba być niezwykle ostrożnym w doborze materiałów do zapoznania się z podstawowymi wiadomościami. W zależności od tego jaki pogląd będzie wyrażał piszący materiał, można dowiedzieć się bardzo różnych informacji na ten temat. Osoba, która chce mieć szerokie spojrzenie na tą tematykę, powinna więc skorzystać z kilku źródeł i samodzielnie ocenić, które to źródło wydaje się jej wiarygodne, a z którym warto dyskutować.

O co chodzi?

Zero Growth to termin, który doprowadził do powstania szerszego ruchu, który nazywany jest zegizmem. Nazwa wzięła się od samego terminu w języku angielskim. Zegiści uważają, że optymalnym będzie zerowy wzrost gospodarczy. Skąd wzięli taki pomysł? Zauważyli bowiem, że wraz z wzrostem znaczenia dużych korporacji i przedsiębiorstw, rośnie zagrożenie dla naszej planety. Przy dalszym i szerokim wzroście gospodarczym nie jest możliwe utrzymanie środowiska naturalnego, niezależnie od przyjętych wcześniej regulacji. Dlatego też, zdaniem zegistów, utrzymywanie zerowego wzrostu gospodarczego pozwoli na zatrzymanie globalnej katastrofy. Warto wspomnieć także, że aktualny poziom rozwoju sprawia, że życie nie jest uciążliwe. Oczywiście, są rejony na świecie, o których nie można tego powiedzieć. Rozwiązaniem problemów tych rejonów może być inna alokacja dóbr, w tym rynku zbytów. Wszystko zależy od odpowiednich regulacji.

Krytyka

Oczywiście poglądy takie jak te nie mogą obyć się bez krytyki. Największy ogień zarzutów kierowany jest z pozycji wolnorynkowej. Jak pisał prawie każdy twórca wyznający ideologię kapitalizmu, rozwój gospodarczy wpływa tylko i wyłącznie dobrze na pozycję człowieka. W nieskrępowanej niczym gospodarce rozwiązania problemów pojawiają się same. I tak w przypadku stopniowego niszczenia środowiska naturalnego, wolny rynek znajdzie na to rozwiązania. Dlaczego? Bo jest to w interesie człowieka. A jeżeli coś jest w interesie człowieka- oznacza to zysk dla przedsiębiorcy.

Zobacz nasz artykuł o podobnej teamtyce –seotheme.pl/nowoczesna-technologia-w-sluzbie-ekologii/